تقویت اراده

مفهوم و درمان وابستگی چیست؟

میشه گفت وابستگی حس بین، ترس و لذته. وقتی ما دو موضوع رو بهم گره بزنیم و ربط بدیم یه جورایی گرو کشی کنیم، وابستگی بوجود میاد. چیزی که این دو موضوع رو بهم ربط میده و گره میزنه اون باوری هست که توی ذهن ما در اون موضوع ایجاد شده، نه اینکه در حقیقت این دو موضوع بهم ربط داشته باشن این ربط رو باور ما تعیین میکنه.

احساس ترس و لذت همیشه توی وابستگی به چشم میخوره که فرد وابسته حداقل خودش این احساس رو متوجه میشه و گاهی در مواقع شدیدتر اطرافیان هم متوجه رفتارهاش میشن. هر چقدر این احساسات (ترس و لذت) همزمان و در یک جهت رشد کنند وابستگی به اون موضوع رو شدیدتر میکنن.

درمان و مفهوم وابستگی چیست؟

یه مثال دیگه واسه وابستگی، یه نفر وابسته پدر و مادرش میشه. یه فرصت شغلی عالی تو شهر دیگه واسش پیدا میشه که این فعالیت خیلی واسش ارزشمنده و از جهتی میترسه پدر و مادرش رو کمتر ببینه به همین خاطر این فرصت شغلی رو از دست میده چون توی ذهنش باوری ساخته شده که نباید پدر و مادرم رو تنها بزارم یا من نمیتونم دور از پدر و مادرم باشم و هزارتا باور دیگه که این موضوعها رو به هم ربط میده. میخوام بگم وابستگی هم از یه باوری ساخته میشه که فقط با تغییر اون باور میتونی وابستگیت رو از بین ببری. حالا تو اگه به هر موضوع یا اتفاقی وابسته شدی این وابستگی از یه باورت برخواسته که باید اون باور رو تغییر بدی تا وابستگیت از بین میبری.

میشه گفت وابستگی یه جور گرو کشیه

مثلا این اتفاق باید بیوفته تا من خوشحال باشم.

اینکار رو نتونی انجام بدی حالت خوب نمیشه.

در صورتی که خیلی وقتها به هیچ کدوم از اون دو تا نمیرسیم مثل اون (مثال ازدواج با همسر رویایی و ایده آل) که تو ویدیو توضیح دادم.

در کل حس وابستگی موضوع خطرناکی هست که گاهی هم خودمون رو مورد عذاب قرار میدیم و هم در موارد شدید به اطرافیان آسیب میرسونیم.

احساس ترس و لذت هر چقدر بیشتر بشه یعنی وابستگی شدیدتر میشه و خطرات بیشتری در پی داره پس باید باوری که باعث وابستگیت در اون موضوع شده رو هر چه سریعتر پیدا و تغییرش داد. تا از این دام خلاص شد.

استاد علوی

من یک روانشناسم که میتونم بهت کمک کنم تا در هر شرایط ناراحت کننده ای که هستی به جای بهتری برسی و دیگه وابسته به شرایطی خارجی نباشی. ازت خواهش میکنم برای نتیجه گرفتن، فقط الگوت رو یک نفر قرار بده تا گمراه نشی. استاد علوی رو در اینستاگرام دنبال کن و رد پای من رو بیا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا